Miben térnek el egymástól?

Az antik hangtálak használata több ezer évre visszamenőleg kimutatható. Az élet számos területén használták, a mindennapi élet során többféle funkciót töltöttek be.

Sajnos nagyobb a zűrzavar a tibeti, vagy más néven himalájai hangtálakkal kapcsolatban, mint amire számítottam. Az előző cikkemben a hangtálak anyagösszetételéről írtam, amiben tényekkel bizonyítottam, hogy a hangtálak alapanyaga nem tartalmaz nemesfémeket. Sem aranyat, sem ezüstöt, csak bronzötvözetet.

Ebben az írásomban az antik hangtálak típusait fogom bemutatni. Manapság itt is sokféle valótlan információ és misztikus hókuszpókusz terjed.
Ahogy előző tényfeltáró cikkemben is látszott, egyes kereskedők és oktatók a tényeket mellőzve és a nagyobb forgalom érdekében különböző nonszensz történetekkel ámítják a vásárlókat.

A hangtálak és egyéb tálak az emberiség történetében

A hangtálak és az egyéb – bronzból készült – tál formájú edények használata az emberiség történelmében több ezer évre visszamenőleg kimutatható. Az élet nagyon sok területén alkalmazták, szinte minden ősi kultúrában, de főleg az ázsiai országokban. Indiában napjainkban is használják. A mindennapi élet során többféle funkciót töltenek be velük.

Különböző, bronzból készült tálak és edények léteznek. Ha megszólaltatjuk őket, mindegyik ad ki valamilyen hangot. Ez azonban nem jelenti azt, hogy minden tál hangterápiás minőségű. Azaz nem mindegyiknek van terápiás kezelésekhez alkalmas hangterápiás minőségű hangrezgése.

Az antik tálak felhasználási területei

Óriási eltérések vannak a tálak között. Nem csak a formájuk és a súlyuk miatt, de a mindennapi életben betöltött szerepük is megkülönbözteti őket.

A tálak nagy részét háztartásokban és vallási ceremóniák alkalmával használták. A konyhában magokat, vizet vagy fűszert tároltak benne, de alkalmazták mérőedényként is. Alkoholos italokat is készítettek benne, és vázának is használták.

A hindu és a buddhista szentélyekben is többféle, bronzból készült tálat találhatunk. Voltak a kéregető, a kínáló tálak, a virágtartó edények, vajlámpák, gyógyszeres, és egyéb szent anyag tárolására alkalmas tálak.

Nem szabad minden bronzból készült tálat egy kategóriába sorolni és úgy tenni, mintha nem lenne köztük különbség. Sajnos sokan összekeverik, és olyan tálat is hangtálként árulnak, aminek az eredeti funkciója teljesen más. Pontosan ezért nem szabad minden bronztálat hangtálnak nevezni.
A hangterápiás minőségű hangtálaknak is megvan a maguk története és hagyománya.

Az utóbbi években a nagy kereslet miatt az igazi antik hangtálak szinte már mind elfogytak a nepáli és indiai kereskedőknél. Ez azt eredményezte, hogy egyre több különleges típusú “hangtál” jelent meg a piacon, amit ugyanúgy hangterápiás minőségű hangtálként mutatnak be a vásárlóknak.

Egyre több bronzból készült, háztartásban használatos tálat értékesítenek hangtálként. Konyhai edényeket, ultabati típusú edényeket, amiben alkoholos italt főznek, tányérokat, talpas tálakat, amit sok helyen oltárkellékként használnak. Ebben virágokat és virágszirmokat szoktak tárolni.

Konyhai edények

Ultabati típusú edények

Talpas tálak

A nagyobb probléma az, amikor egy hozzá nem értő kereskedő az összes hangtálat egy kalap alá veszi. Használati tárgyként vagy dísztárgyként árulja, és állítja, hogy nem lehet velük gyógyterápiás kezeléseket végezni.

Sajnos a hiteles ismeretek és tények hiánya miatt sokan ledegradálják a hangterápiás gyógyítást, mert nem ismerik eléggé a hangtálak eredetét és használatát.

Az Indiában, kézzel kalapált technikával készített IASH hangterápiás hangtálak megvásárolhatók és bérelhetők is.