Tények és tévhitek a hangtálakkal kapcsolatosan – 1. rész

Miből készítik a hangtálakat és honnan származnak valójában? – Ha neked is azt mondták vagy tanították, hogy a „tibeti” hangtáladat 7 vagy 12-féle nemesfémből kovácsolták, akkor van egy rossz hírem a számodra. Nincs ilyen, ez csak kitaláció. És az is, hogy tibeti.

miből készítik a hangtálakat

Nem áll szándékomban senkit megsérteni vagy megváltoztatni a véleményét és hitét. Vannak azonban tények, amikkel nehéz vitatkozni.
Ezzel a bejegyzéssel beszélgetést szeretnék kezdeményezni azokkal, akik nyitottak erre és hajlandóak egy tényszerű vitára. Annak érdekében, hogy mindenki tisztán lásson a jövőben a hangtálak eredetével és összetételével kapcsolatban.


1) Miből készítik a hangtálakat?


1.1. Tévhitek: 7 vagy 12-féle fém

Amikor a 2010-es évek elején először olvastam az interneten a hangtálakról és elkezdtem tanulni erről Kaliforniában, mindenki azt mondta, hogy a “tibeti” hangtálak hagyományosan 7-féle fém ötvözetéből készülnek.

Akkor úgy éreztem, hogy az a tudás és technika, amit kaliforniai tanáromtól tanultam, nem volt kielégítő. Tovább kutatva találtam más iskolákat és tanárokat. Tőlük merőben mást tanultam. Nem csak misztikus történeteket meséltek és tanítottak nekem a hangtálakról, de minden esetben be is bizonyították állításukat. Ezeket tényekkel alapozták meg. Nevetve még azt is hozzátették, hogy ez a 7 fémes összetétel egy hamis, kitalált sztori, “Fake News”.

Sajnos Magyarországon is rengeteg tévhit és misztikus történet övezi a tibeti” hangtálakat. Ezek közül az egyik legtöbbet ismételgetett tévhit a fenti. Azaz, hogy a hangtálak alapanyagának 7-féle vagy 12-féle összetevője van. Sőt van, aki még azt is állítja, hogy meteorit darabok is vannak benne.

Kivétel nélkül mindenki, aki Magyarországon hangtáloktatással vagy -értékesítéssel foglalkozik, ezt a nepáli hangtálárusok és -kereskedők által kitalált hamis sztorit adja tovább.

1.2. Miből készítik a hangtálakat valójában?

hangtál készítés

Nekem annyi szerencsém volt, hogy a hangtálakról egyenesen egy indiai mestertől, Satya Brattól tanultam. Ő a hazájában is az elsők között volt, aki elkezdte tanítani a hangtálak használatát. Később világszerte is az egyik legismertebb lett ezen a téren. Saját maga felügyeli a hangtálak készítését és minőségi ellenőrzését már több mint 2 évtizede.
Általa hiteles betekintést kaptam a hangtálak gyártásának és forgalmazásának a legapróbb rejtelmeibe és trükkjeibe is.
Azok a mesterek, akiktől tanultam, már több évtizede kutatják és tanítják a hangtálak történetét. Legyen az Amerikában, Angliában vagy Indiában.

Ezeken a helyeken nem titok, és egyhangúlag állítják, hogy a HANGTÁLAK ALAPANYAGA BRONZÖTVÖZET.

Ez a réz és az ón ötvözete, kb. 78-22% arányban. E két fém ötvözetéből készítik a világ minden táján a harangokat, ősi tradíciók alapján több ezer évre visszamenőleg.

Ezt az ötvözetet a mai napig Indiában és a világ több részén is “Bell Metal”, azaz harangötvözetnek hívják. Ugyanis ennek a két fémnek az ötvözésével lehet a legszebb, felhangokban gazdag, harmonikusan rezgő hanghullámokat elérni.

A hangtálak és a gongok a harangok családjába tartozó hangszerek. Ezért készítik őket ugyanabból az alapanyagból. Az india védikus iratokban még azt is elmondják, hogy hangrezgés és hangenergia szintjén miért pont ez a két fém ötvözete a legjobb.

A fenti tény a harangokról és gongokról már évezredek óta köztudott az egész világon. Csodálkozom, hogy ez a fontos információ eddig még nem jutott el a magyar hangtálas közösségekhez és tanárokhoz.
Ezért is vettem a bátorságot, hogy erről a témáról elsőként beszéljek és felkavarjam az álló vizet, mert szeretném, hogy mindenki tisztán lásson ebben a kérdésben.

A 7-12 fémes összetétel verziójára nem maradt fenn leírás vagy bizonyíték. Egyszerűen azért, mert ilyen nem is létezett.


1.3. Tények, amik bizonyítják, hogy miért alaptalan a 7 nemesfém összetétel?


1) Különböző olvadáspontok
a fémek olvasztása

Ezeket a fémeket nem is lehetne összemixelni rendesen, mivel az olvadáspontjaik között több mint 1000 Celsius fok különbség van.

Az ón olvadáspontja 232 Celsius, a vasé 1583. Ha a 7 különböző fémet valahogy mégis valahogy sikerülne összevegyíteni és utána kézzel kalapált technikával próbálnák kovácsolni, a fém elrepedne, széttörne.
Nem lehetne kikalapálni belőle a tálformát.

Aki ezt nem hiszi el nekem, kérdezzen meg egy kovácsot.

Csakis a réz és az ón keverékével lehet úgy dolgozni, hogy az anyag ne veszítse el a rugalmasságát, és ezáltal tudják majd a megfelelő méretre és formára kalapálni.


2) Az arany világpiaci ára

Józan paraszti ésszel is tudhatjuk, hogy a hangtálak kilós ára és az aranyé nagyon távol áll egymástól. Ebből talán sejthetjük, hogy mennyibe kerülne a hangtál, ha tényleg lenne benne arany. Tegyük fel, ha egy 1 kg-os (1000 g-os) hangtálban csak 1-2 gr arany lenne, akkor csak az arany beszerzési ára kerülne annyiba vagy még többe mint az egész hangtál nagykereskedelmi ára. Azaz, csak az arany kerülne annyiba mint az összes alapanyag.

És hol marad az emberek több napos fizikai munkája, az elkészítéshez szükséges energiával együtt?
Nem jönne ki a matek, egyszerűen nem érné meg az elkészítése.

A példában direkt nevetségesen kevés súlyt adtam meg az aranymennyiségre, mert már ezzel is érzékelhető az ellentmondás. Ha ezt a mennyiséget megduplázom, például 2-4 g arany lenne egy hangtálban, akkor már teljesen egyértelmű az ellentmondás.

És akkor még így is mindig csak ezrelékben lenne mérhető a hangtál súlyához képest az arany aránya.

Gondoljuk el, hogy mennyi aranynak kellene felhalmozva lenni egy ilyen egyszerű kovácsműhelyben, ahol ezeket a tálakat készítik?
1 kg arany világpiaci ára most 23 millió forint körül mozog. Ez Indiában is ugyanilyen sokba kerül. Ha egy cég 2 hetente készít – mondjuk – 500 db hangtálat, aminek darabjában 2 g arany van, akkor 2 hetente vennie kéne 1 kg aranyat.

És ez csak az arany ára, hol van még akkor a többi 6 fém ára?

Sajnos nem sok embernek van lehetősége személyesen is betekinteni egy ilyen india vagy nepáli kovácsműhelybe, ahol ezeket a hangtálakat készítik. Ezért tudnak ilyen nonszensz dolgok napvilágot látni. Ha látnák, hogy ezek az emberek milyen szegényes körülmények között dolgoznak és élnek, egyből szembe tűnne az ellentmondás. Ha itt nap mint nap aranyat is használnának ilyen mennyiségben, akkor ezek a kis üzemek nem szegényes kis kovácsműhelyek lennének. Hanem jól bekamerázott és zárható, továbbá fegyveres őrökkel őrzött arany feldolgozó üzemek. Ahol havonta több kiló arany kerülne feldolgozásra. Ez a valóságban nem így van.

Most már tisztáztuk, hogy miből készítik a hangtálakat, jöjjön a következő tévhit:


2) Honnan származnak a hangtálak

Jöhet a kérdés, hogy kik találták ki ezeket a misztikus történeteket? Honnan erednek ezek a hamis hírek, miszerint a hangtálak Tibetből származnak. 7, 12 vagy még ennél is többféle fém összetételéből készülnek, meteorit darabok is vannak benne. Hallottam, hogy vannak olyan különleges hangtálak is, amiket csakis telihold alkalmával készítenek és buddhista szerzetesek imákat mormolnak a készítésük közben. Még sok ehhez hasonló kitalált hír és téves információ kering napjainkban.

2.1. A hangtálak nem Tibetből származnak

A probléma gyökere a nepáli hangtál árusokig vezethető vissza, akik a profitnövelés érdekében különféle kitalált, misztikus történettel próbálják meg eladni a termékeiket. A jóhiszemű turisták pedig el is hisznek mindent anélkül, hogy egy kicsit is utána gondolnának.
Sajnos ez az üzleti hozzáállás mára mindenhol megtalálható a világon, nem csak a nepáli árusoknál. Ahol valamilyen termék iránt megugrik a kereslet, ott egyre több lesz a hamisítvány és a silány termék.

Köztudott, hogy Tibet az a hely, ahol szinte semmi nyoma nem maradt a hangtálak készítésének vagy forgalmazásának. A tanáraim, akik már a 70-80-as években jártak ott és kutatták a hangtálak eredetét, sem találtak semmi használható információt.

Az elmúlt évtizedekben egyre több helyen gyártanak és árulnak rossz minőségű hangtálat is, mert a turisták így is úgy is megveszik. Nem értenek hozzá.

A kereskedők a nagyobb forgalom és haszon érdekében találnak ki különböző sztorikat, a hangtálakat díszítésekkel, festésekkel és mantrákkal teszik eladhatóbbá. Így próbálják meg eladni a silány hangrezgésű, gyenge minőségű hangtálakat. Még a géppel készült hangtálakat is kézzel kalapáltként értékesítik.

2.2 A hangtálak nagy része Indiából származik

Aki kicsit jobban ismeri a hangtálak készítését és forgalmazását, az tudja hogy ma a világon Indiában készítik a hangtálak túlnyomó többségét. Ez azt jelenti, hogy amit Nepálban árulnak, a nagy részük azoknak is Indiában készül. Én személyesen is ismerek olyan indiai hangtálkészítő mestereket, akik szintén szállítanak Nepálba hangtálakat. Ők is elmondják azt, hogy Indiában köztudott tény, hogy csak 2-féle fém alkotja a hangtálakat. Ám mire Nepálba kerül, ott már 7 fémet tartalmazó hangtálként árulják a turistáknak.

Indiában nem nevezik a hangtálakat tibetinek, miért is hívnák úgy, mikor a legelterjedtebb hangtál típus a világon “Bengáli” típusú? Már a nevéből is tudjuk, hogy hogy indiai. A pontos neve indiai nyelven Jambati, ami magyarul “nagy tál”-at jelent.

Nepálban és Indiában a lakosság körében mind a mai napig megtalálhatók a több száz éves antik hangtálak. Ők a mindennapokban is használják..
Ebből a két országból származó hangtálak alkotják mára a világ antik hangtáljainak a túlnyomó részét.

Ezeket az antik hangtálakat gyűjtik össze a kereskedők a lakosságtól. Fizetnek nekik hulladék fém áron valami nevetséges összeget. Európába és Amerikába kerülve mint több száz éves antik hangtálként értékesítik. Az áruk ekkorra már eléri az akár 3-4-5 ezer dolláros összeget is.

Ebben a két országban maradt fenn egyedül a kézzel kalapált hangtálak hagyománya a mai napig is.

A hangtálak Tibetből való eredete a másik sokat emlegetett, kitalált sztori (a 7-12 fémes összetétel mellett), amit Magyarországon is sokan tanítanak. Számos alkalommal Tibettel és a buddhizmussal próbálják meg összehozni a hangtálak eredetét, de ez az elmélet is sok helyen sántít.

Ha szeretnél a fenti témával kapcsolatosan még többet megtudni, Joseph Feinstein, The Singing Bowl Book című könyvében elmélyülhetsz. Az író részletesen, tényekkel alátámasztva bizonyítja be a fenti állításokat.
A könyv szerzője nemrég nyitotta meg Amerikában a világ első hangtál múzeumát, ahol több száz egyedi és különleges antik hangtál látható. Több évtizedes kutatómunkája és szakértelme engem is arra ösztönzött, hogy kiderítsem az igazságot a hangtálak összetételével kapcsolatban.

3) Miért tanítják ezt Magyarországon?

Mindenki abban hisz és azt mond, amit hallott attól, vagy akitől a hangtálat vette. Nem azt mondom, hogy aki ezt a hamis információt tanítja a tanítványainak, hazudik és direkt akarja átverni őket. Én csak annyit állítok a legnagyobb jóindulattal, hogy a tudását nem a megfelelő helyről vagy személytől szerezte.

Valószínűnek tartom és bízom is benne, hogy ezeket az oktatókat is a jóindulat, a szeretet és a másokon való segítés szándéka vezeti. Ezért nem fogják ezt a butaságot tovább terjeszteni. Remélhetőleg felismerik, hogy önhibájukon kívül kerültek ilyen kellemetlen helyzetbe és gyorsan javítanak hibás tudásukon. Ezáltal ők is tovább fejlődhetnek.

Bízom abban, hogy ez az információ számukra is egyértelművé teszi, hogy ezt a témát tisztázni kell. Ha sikerül belátni a tévedést és változtatnak, akkor nem fognak a továbbiakban nevetség tárgyává válni azzal, hogy hamis és nonszensz információkat tanítanak.
Ezzel önmagukat is megmentik a jövőbeli kellemetlen szituációktól. Például ha külföldön találkoznak olyan emberrel, aki náluk jobban informált a hangtálak eredetével kapcsolatban.

Ha valaki még mindig kételkedik abban, amit leírtam és a továbbiakban is állítja, hogy az ő hangtálja 7 fém ötvözetéből készült, mert neki ezt tanították, akkor legyen az ő hite szerint.

Azonban egy dolog valamit hinni minden féle tudás és tapasztalat nélkül, és teljesen más dolog valamit tudni és bizonyítani.

Az igazi  tudás mindig a tényeken alapszik, nem hiedelmeken és misztikus történeteken. Ezért szeretem én is a tényeken alapuló ésszerű vitákat, amik a megoldást keresik. Még akkor is, ha nem értünk egyet valamiben.

Ha szeretnéd valóban megtudni, hogy a hangtálad milyen ötvözetből készült, tedd azt, amit már sokan megtettünk. Ahogy Joseph Feinstein is, a fenti könyv írója, több száz antik és új hangtáljával is, tanáraim egy része és magam is.

Műszeres vizsgálat alá vetettük hangtáljainkat.

Vannak már olyan speciális, röntgensugaras műszerek Magyarországon is, amivel gyorsan és egyszerűen meg lehet vizsgálni a fémek összetételét és azt is, hogy milyen arányban vannak. Méghozzá ezrelékes pontossággal.

Én is megvizsgáltattam több hangtálamat. Volt köztük antik hangtál és a közelmúltban készült új is. A hasonlóság az, hogy mindegyiket úgy hirdették az interneten már a hirdetés első soraiban nagybetűvel, hogy 7 fémből készült.

Ezek a cégek már hosszú évek óta árulják a hangtálakat mind a mai napig ezzel a kis “Fake News”-zal. Ezzel nagyon jó kis profitot csinálnak maguknak, megtévesztve a naiv vásárlókat.
A baj az, hogy a vásárlók tényleg elhiszik, hogy van arany, ezüst és egyéb más értékes nemesfém a hangtáljukban. Ezzel dicsekedni is szoktak. Bele sem gondolnak, hogy ezzel a teljes hozzá nem értésüket bizonyítják.

Csak azt tudom javasolni mindenkinek, akinek felkeltettem az érdeklődését, hogy ne higgye el nekem se, amit mondtam, hanem járjon utána saját maga az igazság kiderítésének.

Ha valaki még ezek után is úgy hiszi, hogy neki van igaza, kérem, nézesse meg műszerrel a hangtálja összetételét, és az eredményt ossza meg velem is.

A szkeptikusoknak azt üzenem, hogy a hangtálja akkor is szép és jó, ha kiderül hogy csak 2 darab összetevő van benne. Ez nem fog változtatni se az árán, se a minőségén.
Ha eddig is szerette a hangját, akkor ezután is szeretni fogja. Persze csak akkor, ha a hangtálat eredeti, kézzel kalapált technikával készítették. 

Számomra az lenne a legfontosabb, hogy akik hivatásszerűen foglalkoznak a témával és tanítják is, legalább ők ne osszák tovább ezeket a valótlan információkat.

Köszönöm, hogy velem tartottál, és remélem sikerült tisztába tennünk, hogy miből készítik a hangtálakat és honnan származnak valójában? Bízom benne, hogy az információ nyitott fülekre talál és elindul egy építő jellegű eszmecsere a témában.

Laczai Zoltán
Béke és Szeretet

A hangtálakkal kapcsolatos tények és tévhitek folytatódnak. A következő blogbejegyzésben írok konkrét műszeres vizsgálatokról. 4 különböző hangtálat vizsgáltam be. Ennek eredményét, azaz a hangtálak pontos összetételéről olvashatsz.

A hangtálak történetéről még itt is olvashatsz

Ha szeretnéd megismerni a hangtálakat és a gongokat, várlak szeretettel a hangterápiás tanfolyamon és a gongtanfolyamon.

Ha szeretnéd megtudni, hogy mi történik a testedben egy hangfürdő során, itt tudod kérni az ingyenes anyagot. Ha feliratkozol a hírlevélre is, küldök neked információt az új blogbejegyzésekről, csoportos hangfürdők és képzések időpontjáról és helyéről.

Tudd meg, mi történik a testedben a hangterápiás meditáció alatt!
Kérd itt az ingyenes anyagot!

Kérsz hírlevelet is?

Elolvastam és elfogadom

Köszönöm, hogy kérted az anyagot, nézd meg az email fiókodban a levelem.

Tudd meg, mi történik a testedben a hangterápiás meditáció alatt

Kérd itt az ingyenes anyagot

Kérsz hírlevelet is?

Elolvastam és elfogadom

Köszönöm, hogy kérted az anyagot, nézd meg az email fiókodban a levelem.